Gładź gipsowa – zastosowanie, nakładanie – jest mieszanką nadającą do wykończenia otynkowanych ścian i sufitów lub równych murów nadając im gładszą powierzchnię. Gładzie są materiałem o bardzo drobnej granulacji, dlatego można z ich pomocą stworzyć bardzo cienkie powłoki (od 1 mm do 6 mm). Gładź może składać się z gipsu syntetycznego lub naturalnego, przy czym pierwsze rozwiązanie jest znacznie odporniejsze na uszkodzenia. Stosowanie tego materiału wykończeniowego nie jest konieczne, ale obecnie często wykorzystywane do wygładzenia powierzchni otynkowanych zaprawą cementową, cementowo-wapienną itp. Wiele osób przeprowadzając remont w starym domu, również decyduje się na położenie gładzi na ściany poplamione i porysowane.
Gładź gipsowa – zastosowanie, nakładanie: rodzaje
Materiał budowlany taki jak gładź gipsowa jest prosty do nakładania, po dokładnym wyschnięciu należy wykonać proste szlifowanie. W zależności od oczekiwań można zastosować kilka warstw, warto wiedzieć, że 2 kg gładzi służy do wykończenia 1m2 powierzchni z warstwą 2mm. W zależności od producenta można kupić gładź zapewniającą śnieżną biel ściany, dzięki temu zużycie farby będzie dużo mniejsze. Mieszanka doskonale maskuje różne odpryski, mikropęknięcia i nierówności.
W porównaniu ze ścianami wykończonymi gładzią cementowo-wapienną, gładź gipsowa zapewnia lepszą gładkość. Jako spoiwo można wykorzystać szary cement, ale dla osiągnięcia lepszego efektu w sprzedaży dostępne są mieszanki z białym cementem. Ponadto mieszanki cementowo-wapienne używane są do ścian zewnętrznych a także we wnętrzach gdzie wilgotność jest większa niż 70%. Grubość po nałożeniu wynosi do 2mm.
Oprócz wymienionych rodzajów gładzi występują również gładzie wapienne i polimerowe. W pierwszym przypadku materiał wykorzystuje się do wygładzania wewnętrznych tynków wapiennych. Co pozwala osiągnąć warstwę do 5 mm grubości. W drugim przypadku materiał dostępny jest w postaci mieszanek suchych lub pasty. Ich przeznaczeniem jest wykańczanie pomieszczeń suchych, są to produkty łatwiejsze zarówno w przypadku nakładania i szlifowania niż gładź gipsowa. Osiągana grubość powierzchni w tym przypadku wynosi do 2 mm.
Gdzie można wykorzystać gładź gipsową?

Gładź gipsową można nakładać na ściany w pomieszczeniach o mniejszej wilgotności. Istnieje możliwość wykorzystania tych mieszanek w łazience i w kuchni, ale tylko w przypadku posiadania skutecznej wentylacji. Przed wyborem tego materiału trzeba wiedzieć, że gips przyczynia się do korozji stali, dlatego każdy element mający z nim styczność powinien być ocynkowany lub trzeba zastosować inny skuteczny sposób chroniący przed rdzą. Gładź gipsową nakłada się na oczyszczonych i wyrównanych powierzchniach. Ponadto mogą być stosowane do zaprawek pod malowanie wnętrz.
Obecnie produkowane są gładzie z różnymi dodatkami z wypełniaczami mikrocząsteczkami. Jest to funkcjonalne w przypadku konieczności wypełnia pęknięć i rysy, ponadto taka mieszanka tworzy bardzo gładką płaszczyznę, która jest gotową do malowania. Wzbogacona gładź gipsowa znajduje zastosowanie do prac remontowych i wykończeniowych pomieszczeń. Jest szczególnie polecana do:
- Wygładzania ścian i sufitów
- Niwelowania dużych chropowatości
- Spoinowania płyt gk z taśmą zbrojącą
- Usuwania nierówności i pęknięć na powierzchni tynków, materiałów drewnopochodnych, płyt drewnianych a także do wyrównywania powierzchni z betonu i cegły.
Wykorzystanie do produkcji innowacyjnej formuły pozwala używanie jej, jako warstwy wierzchniej bez stosowania gotowych gładzi szpachlowych. Każdy rodzaj gładzi dostępny jest zarówno do nakładania ręcznego i maszynowego z użyciem agregatu. Nawet gładzie polimerowe i wapienne mogą być nakładane w tych formach. Firmy budowlane prowadzące prace wykończeniowe na dużych powierzchniach chętnie korzystają z metody maszynowej, praca przebiega szybko i sprawnie a efekt jest doskonały.
Co trzeba wiedzieć o nakładaniu gładzi gipsowej?
Po nałożeniu gładzi gipsowej i dobrym wyschnięciu powierzchni, konieczne jest jej szlifowanie a to wiąże się z dość dużym zapyleniem. Rynek budowlany nie stoi w miejscu, dlatego są już w sprzedaży mieszanki, które można zastosować bez konieczności szlifowania. Jednak takie prace mogą przeprowadzać tylko fachowcy, którzy bardzo dokładnie nanoszą masę. Przed przystąpieniem do pracy, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, która będzie podlegała obróbce, a następnie ją zagruntować, pozwoli to wzmocnić przyczepność materiału do ściany.
Specjaliści zalecają nakładanie gładzi gipsowej przy użyciu szerokiej packi ze stali nierdzewnej. Praca powinna zaczynać się od narożników wewnętrznych, przy nałożeniu zbyt dużej ilości można usunąć gładź za pomocą kielni kątowej. Jeżeli ściany są w miarę równie wystarczy zastosowanie tylko jednej warstwy, w przeciwnym razie, może być potrzeba nałożenia nawet trzech warstw. Cały czas pamiętając o odstępach czasowych i kolejnych cieńszych warstwach, ponieważ są one mało odporne na uszkodzenia. Do szlifowania specjaliści wykorzystują papier ścierny. Po zakończonej pracy, należy oczyścić powierzchnię z pyłu a już po upływie jednego dnia, można malować ściany na wybrany kolor.