Co może mediator sądowy – mediacja jest obecnie popularnym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego jest wybierana przez sąd jako efektywna droga do zawarcia ugody. Nawet jeśli sprawa jest już w sądzie istnieje możliwość skierowania danego sporu na mediacje zarówno na wniosek stron jak i z urzędu.
Strony na każdym etapie postępowania mogą wystąpić z wnioskiem o mediatora sądowego. Jeżeli uda się wypracować ugodę jest ona przekazywana do sądu w celu zatwierdzenia i jest to jedyny sposób na uzyskania przez nią mocy prawnej ugody sądowej.
Kim jest mediator sądowy?

Mediator sądowy jest wpisany na listę, która jest prowadzona przez prezesów sądów okręgowych. Przede wszystkim musi być osobą bezstronną i nie może być zaangażowany w spór jaki toczy się między stronami. Rolą mediatora nie jest rozstrzyganie sporu a tylko wsparcie w jego zakończeniu. Można powiedzieć, że jego działania nakierowane są na usprawnienie porozumiewania się stron i pomoc uczestnikom mediacji w osiągnięciu zadowalającego ich rozwiązania. Mediator sądowy pomaga stronom w precyzowaniu propozycji ugodowych, jeżeli zostanie wypracowany zgodny wniosek stron może przedstawić sposoby rozwiązania sporu.
Mediator wysłuchuje racje stron a następnie dokonuje ich analizy. Zajmuje się opracowaniem treści ugody, która jest satysfakcjonująca dla każdej ze stron, ponadto dba o komfortowe warunki do negocjacji i gwarantuje uczestnikom poczucie bezpieczeństwa i zachowanie równowagi stron w mediacji. Jakie konflikty rozwiązuje mediator sądowy? Mediator rozwiązuje spory: cywilne, pracownicze, gospodarcze, karne.
Co może mediator sądowy?
Jednym ze sposobów rozwiązywania sporów prawnych jest mediacja, której celem jest zawarcie ugody między stronami. Daje to możliwość uniknięcia postępowania sądowego. Mediator sądowy może wypracować ze stronami sporu polubowne rozwiązanie bez oczekiwania jego narzucenia przez sąd. Co bardzo istotne mediator nie uzyskuje korzyści materialnych z przedmiotu mediacji między stronami, nie posiada interesu osobistego ze sposobu zawarcia ugody. Sprawy, w których uczestniczy mediator sądowy są prowadzone według Kodeksu Cywilnego.
Mediator sądowy może udzielić wsparcia w rozstrzyganiu takich spraw spornych jak:
- Ustalenie wysokości alimentów na niepełnoletnie dzieci a także sposobu sprawowania opieki nad nimi przez rodziców po orzeczeniu rozwodu.
- Rozwiązywanie sporów związanych z prawem pracy.
- Uzgodnienie sposobu zasad spłaty zadłużenia na rzecz wierzyciela.
- Podział majątku wypracowanego wspólnego po rozwodzie a także dokonanie działu spadku.
- Rozwiązywanie sporów między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Co może mediator sądowy w sprawach karnych? Mediacje są również prowadzone w sprawach karnych, nie kończą one oczywiście postępowania sądowego które toczy się w stosunku do obwinionego lub oskarżonego. Jednak zawarcie ugody z osobą pokrzywdzoną jest brane pod uwagę przez sędziego przy ustalaniu wymiaru kary czy też zastosowaniu warunkowego umorzenia postępowania. Nie ma ograniczeń związanych z rodzajem spraw, w których może uczestniczyć mediator sądowy. Mimo, że to sąd ostatecznie decyduje to ma on obowiązek brania pod uwagę pozytywne zakończenie mediacji. Mediacja jest dobrowolna i strony sporu muszą wyrazić zgodę na jej przeprowadzenie, ponadto mają możliwość zrezygnowania bez konieczności podania przyczyny.
Jakie są obowiązki mediatora sądowego?
- Mediator sądowy jest zobowiązany do przyjęcie wniosku o uczestniczenie w mediacji.
- Skontaktowanie się ze stronami konfliktu i uzgodnienie terminu spotkania.
- Przeanalizowanie problemu będącego przyczyną sporu, określenie stanowisk oraz celów stron, a także skonkretyzowanie zasad mediacji i podpisanie umowy.
- Podjęcie decyzji o strategii prowadzenia mediacji.
- Budowanie zaufania i otwartości podczas negocjacji.
- Wsparcie stron sporu co ułatwia wzajemne zrozumie, wypracowanie porozumienia i zawarcie ugody.
- Wspólne wypracowanie rozwiązań i sprawdzenie ich wykonalności pod kątem zgodności z prawem.
- Uświadomienie stronom ewentualnych skutków braku zawarcia ugody.
- Przygotowanie i podpisanie ugody ze stronami.
Jakie korzyści przynosi praca mediatora sądowego?
- Mediator sądowy daje stronom możliwość samodzielnego decydowania o sposobie relacji między nimi.
- Spotkania z mediatorem odbywają się w miejscu neutralnym dla stron.
- Pozytywnie wpływa na ograniczenie negatywnych emocji a także uświadomienie sobie nie tylko potrzeb własnych, ale również drugiej strony, co pozwala na zmniejszenie obciążenia psychicznego wywołanego konfliktem.
- Mediator sądowy tak prowadzi rozmowy, aby strony mogły nadal utrzymywać wzajemne relacje.
- Mediacja jest tańsza i szybsza niż postępowanie sądowe, jeżeli zakończy się ugodą zostaną zwrócone koszty wpisu sądowego.
- Współpraca z mediatorem wpływa pozytywnie na wizerunek osoby lub firmy.
- Jest szansa na szybsze uzyskanie zadośćuczynienia lub naprawienia szkody za doznaną krzywdę.
W jaki sposób sprawa sporna trafia do mediatora sądowego?
Mediator sądowy może rozpocząć działania jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu lub w czasie trwającego już postępowania. Warunkiem uczestnictwa mediatora w sporze jest zgoda stron. Każda ze stron ma możliwość złożenia wniosku o udział mediatora na każdym etapie postępowania sądowego. Jeżeli sąd stwierdzi potrzebę prowadzenia mediacji nakłania strony do zawarcia ugody przy uczestnictwie mediatora sądowego.
Polecamy : |
https://www.wolfproject.pl/mediator-sadowy-czym-sie-zajmuje/ |
https://www.kiinde.pl/jak-zostac-mediatorem-w-sprawach-cywilnych/ |
https://www.bluescity.pl/jak-wyglada-spotkanie-z-mediatorem/ |