Czy zarządzanie nieruchomościami jest zwolnione z VAT

Czy zarządzanie nieruchomościami jest zwolnione z VAT

Czy zarządzanie nieruchomościami jest zwolnione z VAT – podmioty świadczące usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami mają możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Niemniej, nie dotyczy to wszystkich usług związanych z szeroko rozumianym gospodarowaniem nieruchomościami. Jak sprawdzić, które formy działalności podlegają zwolnieniu? Warto także dowiedzieć się jakie przepisy regulują tę kwestię i kogo dokładnie dotyczą.

Wspólnoty mieszkaniowe a opodatkowania usług zarządzania nieruchomościami

Zarządzanie nieruchomościami to branża mająca własne uregulowania zarówno prawne, jak i podatkowe. Aby móc korzystać z ulg finansowych i ewentualnego zwolnienia z podatku VAT należy poznać przepisy, które te kwestie regulują. Sprawa nie jest jednoznaczna i wymaga analizy aktualnego stanu prawnego.

Kogo obejmuje możliwość zwolnienia z podatku VAT? Firma, która świadczy usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami na rzecz wspólnot mieszkaniowych może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT pod warunkiem, że obsługiwane przez firmę nieruchomości mają przeznaczenie mieszkalne. O tym fakcie mówi wprost § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Według tego aktu prawnego zwolnienie od podatku VAT dotyczy usług zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, które są świadczone na zlecenie. Koniecznie należy podkreślić, że przepis ten nie ma zastosowania w stosunku do firm zajmujących się wyceną nieruchomości mieszkalnych.

Usługi zarządzania nieruchomościami w rozumieniu przepisów podatkowych

Wiadomo, że zwolnienie z podatku VAT dotyczy firm świadczących usługi zarządzania nieruchomościami na zlecenie, nie obejmuje jednak wyceny nieruchomości. Chcąc mieć pewność kogo dotyczy przepis, przede wszystkim należy zadać sobie pytanie co ustawodawca miał na myśli pisząc o usługach zarządzania nieruchomościami. Czy usługi te obejmują utrzymanie porządku i prace konserwacyjne w budynku?

Stanowisko prawno-podatkowe jest w tej kwestii jasne. Według przepisów w zakresie zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi w Warszawie mieszczą się usługi obejmujące PKWiU 2015: 68.32.11.0 oraz 68.32.12.0. Podkreślić należy, że w dziale 68 PKWiU wymienione są usługi związane z obsługą nieruchomości. Porównanie wymienionych usług z usługami świadczonymi przez firmę to pewny sposób pozwalający na weryfikację, czy firma zarządzająca nieruchomościami ma możliwość zwolnienia z podatku VAT. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wymienia między innymi: usługi zarządzania nieruchomościami świadczone na zlecenie, czy wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach klienta, konserwację i drobne naprawy, a także usuwanie śmieci czy też usługi ochrony nie są wymienione. Wbrew temu co głosi obiegowa opinia usługi te nie są traktowane jako integralna część zarządzania nieruchomościami. Posiadają odrębną kwalifikację – PKWiU 81.10.10.0. Usługi te nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
Jakie usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami nie są zwolnione z VAT

Nie wszystkie usługi, które potocznie uznawane są za związane z zarządzaniem nieruchomościami mieszczą się w tym zakresie. Jako zarządzanie nieruchomościami nie są uznawane są takie działania jak wykonywanie robót remontowych i konserwacji zleconych przez wspólnotę. Zwolnienie z podatku VAT nie obejmuje także prac związanych z nadzorowaniem przebiegu wykonania prac remontowych i konserwacyjnych. Usuwanie awarii, usterek technicznych czy też utrzymanie porządku na powierzchniach wspólnych to usługi mające ścisły związek z praca zarządcy nieruchomości. Po pierwsze jednak, nie są to usługi mieszczące się w kwalifikacji PKWiU 2015: 68.32.11.0 oraz 68.32.12.0, a po drugie nie zostały one wymienione w dziale 68 PKWiU.

Wymienione powyżej usługi, ze względu na fakt, nie podlegają, zgodnie z zapisami działu 68 PKWiU, zwolnieniu od podatku VAT. Nie dotyczą ich przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień i należy je opodatkować odrębnie.

Funkcja mieszkalna nieruchomości, a zwolnienie z podatku VAT

Możliwość zwolnienia z podatku VAT mają podmioty zarządzające na zlecenie obiektami mieszkalnymi. Kiedy nieruchomość ma charakter mieszkalny i co warunkuje ten fakt? Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku VAT uzależnione jest od charakteru całej nieruchomości, nie zaś od przeznaczenia poszczególnych jej części. Aby możliwe było zwolnienie z podatku, usługi powinny obejmować zarządzanie budynkiem mieszkalnym. Jeżeli przedmiotem zarządzania jest budynek mieszkalny traktowany jako całość, przepis dotyczący zwolnienia z podatku VAT będzie miał zastosowanie. Dzieje się tak nawet w sytuacji, kiedy w budynku znajdują się lokale użytkowe i garaż podziemny. Przepis nie będzie miał zastosowania, jeśli umowa zarządzania nieruchomościami dotyczyłaby jedynie lokalu usługowego mieszczącego się w budynku.

Reasumując, zwolnienie z podatku VAT usług obejmujących zarządzanie nieruchomościami ma zastosowanie kiedy przedmiotem zarządzania są lokale mieszkalne lub budynek mieszkalny. Przepisy pozwalające na zwolnienie z podatku nie dotyczą usług związanych z utrzymaniem porządku, konserwacją i remontami, do których należy zastosować odpowiednią stawkę VAT.