Czym jest rekuperacja mechaniczna? Standardowe podejście do wentylacji grawitacyjnej sprowadza się do naturalnego przepływu powietrza. W takiej sytuacji automatycznie dochodzi do ruchu choćby poprzez nieszczelności w oknach czy drzwiach. Jest to tradycyjne rozwiązanie stosowane od kilkudziesięciu lat. Dodatkowo nie zawsze działa to w pełni sprawnie, ponieważ czasami gęstość powietrza sprawia, że nie funkcjonuje to należycie.
Na szczęście istnieje skuteczna i nowoczesna alternatywa. Jest nią wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala to na przekazywaniu energii pomiędzy ogrzanym wcześniej zużytym powietrzem a świeżym, które dopiero jest transportowane do domu. Sama zasada działania tego systemu nie jest skomplikowana i w skrócie sprowadza się do wykorzystania wymiennika ciepła czy wentylatorów. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jest to jedna z najważniejszych zalet tego systemu, ale jednak nie jedyna, co zostanie przedstawione w dalszej części artykułu.
Po co stosować to rozwiązanie?
Wentylacja mechaniczna zawiera kilka zalet, które sprawiają, że jest to system, który cieszy się coraz większą popularnością. Najważniejszy element został przedstawiony wcześniej. Jednocześnie cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynosi najczęściej od 12000 do 18000 zł. Dodatkowo musimy ponosić dodatkowe koszty związane z eksploatacją. Przede wszystkim sprowadza się to do wykorzystania energii elektrycznej przez wentylatory, ale także do wymiany filtrów czy okresowego przeglądu.
Odzyskiwanie ciepła
Kluczowym elementem jest właśnie odzysk ciepła. Sprawność tego rozwiązania może być różna, ale w praktyce najczęściej rozpoczyna się od 40%, a kończy się w okolicach 80%. Najczęściej efektywność znajduje się jednak na środku tego przedziału. Znacznie wyższe wartości mogą zostać osiągnięte tylko w wyniku szeregowego połączenia wymienników ciepła. Jak wygląda stosunek zysków do kosztu? Najlepiej wyraża to czas zwrotu inwestycji. W przypadku systemu rekuperacji najczęściej szacuje się, że wynosi on od 8 do 10 lat.
Odpowiednia ilość i filtrowanie powietrza
Wentylacja mechaniczna tworzy w domu korzystny mikroklimat. Wynika to z dwóch głównych czynników. Po pierwsze systemy rekuperacji są wyposażone w automatykę, która pozwala na regulowanie ilości powietrza, które będzie dostarczone do budynku. Pozwala to na optymalizowanie wyborów w taki sposób, żeby jak najdokładniej spełnić oczekiwania domowników. Po drugie wentylacja mechaniczna zawiera filtry. Te z kolei prowadzą do tego, że powietrze, którym oddychamy, jest wyższej jakości. Rekuperacja w domu to wyeliminowanie dużej części problemu smogu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej do domu dostaje się wiele zanieczyszczeń. W przypadku wariantu mechanicznego zdecydowana większość z nich pozostanie na filtrze i tym samym nie dostanie się do naszych płuc. Ponadto wyższa jakość powietrza to również mniejsza ilość owadów, które również są zatrzymywane.
Zasada działania wentylacji mechanicznej
Jak działa wentylacja mechaniczna? Najważniejszym jej elementem jest rekuperator. Często jest on nazywany sercem całego systemu. To w nim znajdują się dwa najważniejsze elementy. Pierwszym z nich jest sam wymiennik ciepła. Ten element pozwala na odzyskiwanie energii, która w innej sytuacji byłaby zmarnowana. Drugim elementem, bez którego nie działałby cały system, jest system wentylatorów. To właśnie one dostarczają energię, która wywołuje przepływ powietrza. Tym samym zużywane powietrze z wnętrza domu transportowane jest na zewnątrz, a w przeciwnym kierunku będzie poruszać się świeże powietrze. Czerpnia jest miejscem, z którego jest ono pobierane. W przeciwnym kierunku wykorzystuje się wyrzutnię. Ponadto wszystko musi być zaopatrzone w system przewodów. Jeśli rekuperator stanowi serce systemu, to przewody stanowią jego żyły. Ostatecznie rekuperacja powietrza nie wymaga bardzo skomplikowanych elementów do uzyskania tego ciekawego efektu.
Czy wentylacja mechaniczna jest opłacalna?
Każde rozwiązanie posiada wady i zalety. Z tego powodu zawsze należy je wyważyć, żeby stwierdzić, czy dane rozwiązanie jest opłacalne, czy nie. Okres zwrotu na poziomie od 8 do 10 lat jest bardzo satysfakcjonujący. Pamiętajmy, że po nim system powinien działać jeszcze przez kolejne kilkanaście lat. Nie zmienia to jednak faktu, że rekuperacji powietrznej nie powinniśmy rozpatrywać wyłącznie z finansowego punktu widzenia. Rozważając wybór tego rozwiązania, nie możemy zapominać o tym, że w domu będziemy mieć wyższą jakość powietrza. To przyczyni się do jakości naszego zdrowia. Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym tak wiele osób umiera przez problemy z płucami, do których znacząco przyczynił się smog. Wentylacja mechaniczna jest więc rozwiązaniem, które prowadzi do uzyskania korzyści finansowych, ale oprócz tego korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto jest wygodne dla użytkowników. Koszty całego systemu będą niższe, jeśli przewidzimy to rozwiązanie już na etapie budowy domu. W tej sytuacji możemy dodatkowo skorzystać z państwowych dofinansowań, które wspierają ekologiczne rozwiązania. Ponowne wykorzystanie już wyprodukowanego ciepła musi zaliczać się do kategorii metod, które są korzystne dla środowiska.