Czym kierować się przy wyborze dewelopera dla nas? W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym podejmujemy decyzję o zamieszkaniu „na swoim”. Jest to coś naturalnego, do czego dążymy przez całe moje życie – a w dzisiejszych czasach jednocześnie coś bardzo dobrze dostępnego, głównie za sprawą kredytów i pożyczek. Jeżeli już mamy pieniądze i ostatecznie postanowimy, by kupić własne mieszkanie, powinniśmy przystąpić do wyboru dewelopera. Czym jednak się przy tym kierować? Jaki deweloper spełni nasze oczekiwania i dostarczy nam mieszkanie, z którego będziemy zadowoleni, a które – co najważniejsze – będzie warte swojej ceny?
Stan deweloperski – czym tak naprawdę jest?
Na samym początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest stan deweloperski, który oferuje większość inwestorów. Zamknięcie tego w jedną definicję nie jest proste, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego dewelopera i umowy. Zazwyczaj jednak pod tym pojęciem ukrywa się mieszkanie w stanie surowym, w pełni gotowe do prac remontowych. Oznacza to, że mieszkanie:
- jest w pełni ocieplone,
- posiada doprowadzone wszystkie przyłącza do mediów (ogrzewania, wody oraz prądu, a w tym momencie również i światłowodowego Internetu, którego obecność jest regulowana prawnie),
- posiada przygotowane ściany i podłogi – te pierwsze nadają się już do malowania, a drugie – na przykład do wykładania paneli czy kładzenia płytek. Są więc betonowe, ale wylane i po prostu wyrównane.
Tak jak jednak wspomnieliśmy, wszystko zależy od dewelopera i choć wyżej wspomniane elementy stanowią absolutną podstawę, często w zapisach umowy znajduje się miejsce na dodatkowe udogodnienia (a czasem, w przypadku mniej profesjonalnych usługodawców, brakuje jednego ze standardów). Najlepiej jest więc wczytać się w umowę i dokładnie zapoznać się z tym, co oferuje wybrany deweloper.
Jak wybrać dewelopera dla siebie?
Żyjemy w czasach, w którym mamy do czynienia z tak zwanym „boom na mieszkania”. Prawdą jest, że zainteresowanie mieszkaniami jest większe, niż kiedykolwiek wcześniej – a duży popyt nie pozostał bez odzewu firm, które zajmują się ich przygotowywaniem. W związku z tym znalezienie dewelopera, który spełni nasze oczekiwania nie jest proste i wymaga od nas poświęcenia mnóstwo czasu. Aby to sobie ułatwić, powinniśmy:
- przepytać naszych znajomych – z uwagi na to, że zainteresowanie mieszkaniami jest duże, bardzo możliwe, że któryś z naszych znajomych wszedł w posiadanie takowego. Warto jest spotkać się z nim i pozyskać doświadczenie właśnie od niego. Na co zwracał uwagę i na którego dewelopera radziłby uważać? Którego uznał za interesującego, a przede wszystkim którego wybrał?
- odwiedzić stronę dewelopera – oficjalna strona internetowa dewelopera jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych informacji; przede wszystkim spójrzmy na jakość jej wykonania – dobry deweloper wie, jak ważnym kanałem dystrybucji jest Internet i tworzy stronę tak dobrą, jak to tylko możliwe; ważne jest też, żeby nie ukrywał cen poszczególnych mieszkań, a także dokładnie wskazywał na lokalizację inwestycji, która też jest czymś niezwykle istotnym.
- zobaczyć ilość jego inwestycji – jeżeli deweloper ma już za sobą kilka oddanych klientom inwestycji, można mniemać, że jest kimś godnym zaufania, a przede wszystkim w pełni wypłacalnym; daje nam to również jedną przewagę – zawsze możemy odwiedzić kogoś, kto już zamieszkuje na danym osiedlu i podpytać, jak układa mu się współpraca z deweloperem i czy poleca korzystanie z jego oferty;
- przejrzeć Internet w poszukiwaniu opinii na jego temat – jeżeli nie mamy możliwości dowiedzenia się „z pierwszej ręki”, co ludzie sądzą na temat dewelopera, którego wstępnie wybraliśmy, warto przejrzeć Internet; osoby wydające tyle pieniędzy na mieszkanie lubią dzielić się swoimi przemyśleniami i opiniami – a dla nas każda z nich jest po prostu czymś cennym;
- umówić się na pokaz mieszkania – jeżeli już wiemy co-nieco na temat danego dewelopera i jesteśmy przekonani co do niego samego, warto umówić się na pokaz mieszkania, w czasie którego jego przedstawiciel pokaże nam lokum, opowie o osiedlu (jeżeli znajduje się ono właśnie na takowym), a także przedstawi wszystkie związane z nim bardziej techniczne jego aspekty.
Oczywiście sam wybór dewelopera powinien bazować przede wszystkim na lokalizacji, w której chcielibyśmy zamieszkać – to ona powinna zawężać krąg poszukiwań inwestorów. Warto też zwrócić uwagę na to, że musimy mieć porównanie – nie warto więc podejmować decyzji o zakupie mieszkania od razu, zamiast tego przeglądając kilka ofert i porównując każdą z nich. Mimo, że mieszkania rozchodzą się stosunkowo szybko, czas nas nie goni, a jako że jest to bardzo poważna inwestycja z naszej strony, lepiej zadbajmy o to, by była tak dobra, jak to tylko możliwe.
Czym kierować się przy wyborze dewelopera dla nas?
Wybór dewelopera, który przygotuje nasze mieszkanie nie jest łatwym zadaniem i wymaga od nas dużej dozy rozsądku i cierpliwości. Nie podejmujmy decyzji o wybraniu wykonawcy od razu, uprzednio badając rynek i patrząc, jaki mamy wybór. Dokładnie analizujemy oferty i nie podejmujmy decyzji pochopnie. Tylko wtedy deweloper, którego wybierzemy spełni nasze oczekiwania i dostarczy nam mieszkania, z którego po prostu będziemy zadowoleni.