Fizjoterapia dla dzieci – pojawienie się dziecka to ogromna radość w rodzinie, ale także wezwanie. Dziecko potrzebuje miłości rodziców, opieki, wspólnej zabawy, poczucia bezpieczeństwa i dokładnego obserwowania rozwoju. Mały człowiek rozwija się etapowo aż do osiągnięcia dojrzałości biologicznej, fizycznej i społecznej. Rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny są całością wielkiego procesu, jakim jest dorastanie – od poczęcia (okres prenatalny) do osiągnięcia zdolności do podjęcia pracy. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, musi być odpowiednio motywowane i stymulowane. Potrzebna jest pomoc w razie podejrzenia jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych.
W swoim tempie
Rozwój fizyczny jest procesem złożonym. Dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się pod względem wyglądu, rozmiarów, kształtów, proporcji ciała i poziomu dojrzałości, co prowadzi do dużego zróżnicowania grupy dzieci z jednego rocznika. Na rozwój fizyczny najmłodszych ma wpływ kilka czynników: genetyczne takie jak: płeć, rytm i tempo rozwoju oraz dojrzewania, ostateczna wysokość ciała, endogenne (paragenetyczne) – dotyczące matki dziecka, np.: jej zdrowie i wiek, tryb jej życia, kolejność ciąży, sposób odżywiania się podczas oczekiwania na narodziny potomka, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, narkomania, przyjmowanie leków podczas ciąży oraz egzogenne (zewnętrzne) , wyróżnia się w tej grupie: klimat, poziom urbanizacji, aktywność fizyczną, warunki socjoekonomiczne i środowiskowe. Ocena stanu fizycznego dziecka jest miernikiem zdrowia. Wczesne wykrycie odchyleń od normy ma olbrzymie znaczenie w zapobieganiu i leczeniu wielu stanów chorobowych. Fizjoterapia pomaga w leczeniu zaburzeń rozwojowych, nadwagi, wad kończyn i kręgosłupa, chorób układu nerwowego. Jest konieczna w trakcie terapii wielu schorzeń i po wypadkach.
Rehabilitacja niemowląt
Pierwsze niepokojące objawy zaburzeń rozwojowych są zauważalne już w okresie niemowlęcym, w którym prawidłowość rozwoju ocenia się nie tylko po przyroście masy ciała i prawidłowym wzrastaniu, ale także po osiąganiu przez maluszka określonych umiejętności: ponoszenia główki w pozycji na brzuchu, przekręcania się, leżenia na brzuszku, machania rączkami i nóżkami, siadania, stania, raczkowania i chodzenia. Jeżeli dziecko nie osiągnie pewnych pozycji, nie będzie mogło rozwijać się prawidłowo, np.: dziecko, które nie podnosi główki, nie będzie za kilka miesięcy siedziało. Natychmiastowa diagnoza i rozpoczęcie fizjoterapii jest konieczne i umożliwia nadrobienie deficytów rozwojowych i dalszy właściwy dla wieku rozwój. Szybka fizjoterapia we współpracy z lekarzem to szansa na znormalizowanie rozwoju dziecka, ponieważ im mniejsze dziecko, tym plastyczność jego mózgu jest większa, co oznacza, że łatwiej maleństwu nadrobić poszczególne braki. Fizjoterapia niemowląt opiera na współpracy rodziców z fizjoterapeutą- specjalista uczy rodziców wykonywania ćwiczeń z niemowlęciem. Rodzice wykonują z pociechą wskazane ćwiczenia w domu. To od ich determinacji zależą postępy dziecka.
Niepokojące objawy w okresie niemowlęcym
Zdaniem fizjoterapeutów kluczem do skutecznej rehabilitacji najmłodszych, maleńkich pacjentów jest świadomość rodziców odnośnie niepokojących zmian w zachowaniu dziecka i znajomość etapów rozwoju malutkiego człowieka. Wśród czynników, które powinny skłonić rodziców do ubiegania się o fizjoterapię niemowlęcia, można wymienić: brak kontroli głowy w 4 miesiącu życia, nadmierne odginanie głowy i tułowia do tyłu, brak reakcji dziecka na kontakt słowny i dotykowy, małą ruchliwość, dużą drażliwość, drżenie rączek i nóg, bardzo dużą niechęć do leżenia na brzuszku (maluch położony w tej pozycji od razu zanosi się od płaczu). Kolejnymi pilnymi wskazaniami do fizjoterapii są: niskie napięcie mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe, ułożenie głowy na jedną stronę. Rodzica powinna zaniepokoić także niechęć w używaniu jednej rączki lub nóżki, brak siedzenia po 9 miesiącu, brak stania po 10 miesiącu oraz niepodejmowanie prób chodzenia po ukończeniu pierwszego roku życia. Konsultacja z neurologiem, ortopedą i fizjoterapeutą to klucz do nadrobienia zaległości rozwojowych. Możliwości fizjoterapii w zakresie rehabilitacji maluszków w pierwszym roku życia są ogromne.
Łatwiejsza rehabilitacja

Im wcześniej zostaną wykryte zaburzenia rozwojowe, tym lepiej dla dziecka. Rehabilitacja maluszka w pierwszych miesiącach życia jest łatwiejsza i przynosi szybsze efekty niż praca z dzieckiem raczkującym, chodzącym lub kilkuletnim. Konieczne jest jak najwcześniejsze podjęcie rehabilitacji z wcześniakami i z dziećmi, których poród był z powikłaniami lub przyszły na świat z uszkodzeniami porodowymi. Niestety, uszkodzenia okołoporodowe cały czas mają miejsce i najczęściej są wynikiem błędów lekarskich.
Fizjoterapia to fachowa pomoc dla niemowląt z problemami rozwojowymi. Powinna być prowadzona po konsultacji z pediatrą, neurologiem i ortopedą. Jej efekty w przypadku maluszków do 2 roku życia są naprawdę dobre i pozwalają na dalszy bezproblemowy rozwój dziecka.