Fotowoltaika – dobre rozwiązanie dla świadomych ekologicznie i ekonomicznie – coraz droższy prąd sprawia, że szukamy alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Coraz większy smog sprawia, że chcemy odejść od tradycyjnych pieców na rzecz bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domów. W tym wszystkim miały pomóc panele solarne, jednak w naszej szerokości geograficznej nie zyskały dużej popularności. Pojawiła się więc fotowoltaika, która ma być dobrym, tanim i ekologicznym rozwiązaniem. Dlaczego?
Dlaczego nie panele słoneczne?
Panele słoneczne już od dobrych kilkunastu lat montowane są na dachach domów prywatnych, hoteli i firm w Europie Zachodniej. Dlaczego więc nie sprawdziły się u nas? Teoretycznie instalacje solarne są szeroko reklamowane i polecane, jednak w praktyce w naszej szerokości geograficznej po prostu się nie sprawdzają. Wynika to z faktu, iż panele solarne, jak sama nazwa wskazuje, działają absorbując promienie słoneczne, z których pozyskiwana jest energia. Tymczasem w Polsce kąt padania promieni słonecznych, dzięki któremu dają one naprawdę dużą energię, jest korzystny tylko przez kilka miesięcy w roku. W pozostałym czasie słońca albo brakuje albo kąt padania promieni nie pozwala na uzyskanie znacznej ilości energii. Inaczej jest natomiast w krajach zachodnich, szczególnie na południu Europy, gdzie słońce świeci przez większość roku pod bardzo korzystnym kątem. W Polsce zaś instalacje solarne to często zbędny wydatek, dlatego też rozwiązaniem dla Polaków jest montaż instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika pozwala pozyskać energię nie ze słońca, a ze światła. I choć pozornie wydaje się to równie kiepskim pomysłem (od listopada do marca dni są przecież krótkie), to w praktyce sprawdza się doskonale. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli uzyskać tyle energii, ile jest potrzebne do zaopatrzenia w prąd średniej wielkości dom, w którym przeciętnie mieszkają około cztery osoby. Jeżeli zaś prąd ma być tradycyjnie pozyskiwany z elektrowni, montaż instalacji fotowoltaicznych pozwala, za pomocą pompy ciepła, na ogrzanie domu.
Czytaj więcej:
Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznych
Montaż instalacji fotowoltaicznej pociąga za sobą przede wszystkim korzyści dla środowiska, które bliskie jest szczególnie osobom dbającym o dobrą jakość powietrza i ekologię. Fotowoltaika pozwala pozyskać energię ze światła, zatem jest to sposób pozyskania energii ze źródeł alternatywnych, które w żadnym wypadku nie szkodzą środowisku. Dodatkowo montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala nieco uniezależnić się od rosnących cen prądu, których wzrost nadal jest prognozowany na kolejne lata. Wszystko dlatego, że pozyskujemy prąd sami dla siebie, a jego nadwyżki możemy oddać do elektrowni. Ilość pozyskanego prądu zależy oczywiście od jakości instalacji fotowoltaicznej, jednak zazwyczaj jego ilość jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię średniej wielkości gospodarstwo domowe. Jeżeli jednak będziemy jej potrzebowali nieco więcej, możemy w korzystnej cenie odkupić nieco prądu, który oddaliśmy elektrowni. Dzięki temu nie tylko chronimy środowisko, ale i oszczędzamy. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli też na ogrzanie domu, jednak zwykle musimy wtedy zrezygnować z zaopatrywania się w prąd z jej pomocą, chyba że mamy do ogrzania naprawdę małe gospodarstwo. Wszystko dlatego, że istnieje możliwość montażu pompy ciepła, dzięki której pozyskana energia będzie w stanie ogrzać pomieszczenia mieszkalne. Dzięki temu możemy pozbyć się pieców, w których palenie przyczynia się do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń powietrza.
Co z podatkiem?
Warto mieć na uwadze także fakt, że montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam nieco obniżyć podatek dochodowy, jeżeli instalacja zamontowana zostanie na dachu domu rodzinnego. Każdy podatnik może odliczyć 56 tysięcy złotych (w przypadku małżonków posiadających wspólnotę majątkową i rozliczających się wspólnie kwota ta ulega podwojeniu) od podatku dochodowego PIT w zeznaniu rocznym. Aby to uczynić, wystarczy posiadać niezbędne dokumenty – faktury i inne, na podstawie których dokonaliśmy zakupu części do montażu instalacji fotowoltaicznej. Odliczenia tego można dokonać w ramach tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej, która ma między innymi zachęcić do korzystania z alternatywnych źródeł energii i porzucenia tych tradycyjnych, szkodliwych dla środowiska. Odliczyć od podatku można wszystko, co tylko ma związek z montażem instalacji fotowoltaicznej czy jej adaptacją w taki sposób, aby mogła ona pełnić swoją funkcję. Tego typu odliczenie sprawdza się w szczególności, gdy mamy wysoki podatek do zapłaty – nie dosyć nie przerzucimy się na znacznie bardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób pozyskania energii, to jeszcze nie będziemy musieli oddawać dużych ilości pieniędzy fiskusowi na koniec roku podatkowego. Istotny jest jednak fakt, że odliczenia nie może dokonać firma bądź osoba prywatna w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna zamontowana została w budynku niemieszkalnym. Jest to bowiem ulga dla osób fizycznych, które są właścicielami bądź współwłaścicielami domów rodzinnych.