Ile trwa ozonowanie?

Ile trwa ozonowanie?

Ile trwa ozonowanie? Ozonowanie to czynność, o której do niedawna jeszcze nikt nie słyszał. Z roku na rok staje się jednak coraz bardziej popularna. Firmy oferujące zabieg cieszą się rosnącą liczbą klientów. Powstaje ich też coraz więcej. Skąd takie zainteresowanie ozonowaniem? Po pierwsze ze względu na jego szerokie zastosowanie, a po drugie z powodu skuteczności. 

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to specjalistyczny zabieg, który wykorzystuje właściwości ozonu, czyli gazu zbudowanego z trzech cząsteczek tlenu. Procedura znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Po pierwsze efektywnie dezynfekuje pomieszczenia i ich wyposażenie. Po drugie niweluje uciążliwe zapachy, a po trzecie niszczy grzyby, pleśń i inne drobnoustroje. W związku z tym zabieg sprawdza się do oczyszczania mieszkań zamieszkałych przez nałogowych palaczy, pomieszczeń po zalaniach czy z wilgocią. Ponadto zabieg niweluje zwierzęcy zapach czy stęchliznę.

Na czym polega ozonowanie?

Podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za skuteczność zabiegu jest tlen. Jak wiadomo tlen jest niezbędny do oddychania, czyli do życia. Jest również składnikiem związków organicznych (np. białka czy węglowodanów), które są budulcem dla tych organizmów. Standardowa cząsteczka tlenu składa się z dwóch atomów (O₂) i jest stosunkowo stabilna. Ozon to również cząsteczka tlenu, ale zbudowana z trzech atomów (O₃). Ten trzeci jednak ma tendencję do odłączania się i reagowania z innymi związkami. Co to oznacza? Wolny atom tlenu rozbija substancje i w ten sposób tworzy kolejne. Ozon jest bardzo reaktywną substancją, dlatego jest wykorzystywany w procesie dezynfekcji i neutralizacji zapachów. Należy jednak pamiętać, że stosowany niewłaściwie może spowodować uszkodzenia ciała (np. skóry czy płuc). W związku z tym ozonowanie wykonywane jest przez profesjonalne firmy, które mają odpowiednie narzędzia oraz zabezpieczają swoje ciało.

Ile czasu trwa ozonowanie?

Ile trwa ozonowanie?Aby skutecznie oczyścić powietrze, generator pracuje zazwyczaj kilka godzin. Czas zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, a także wydajności urządzenia. Upraszczając, ozon musi rozpuścić się w powietrzu, co wymaga czasu. Jego cząsteczki krążą w powietrzu, docierając również do zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Po zakończeniu pracy osoby zajmujące się ozonowaniem, wyłączają generator. W tym czasie znajdujący się jeszcze w powietrzu ozon rozpada się na cząsteczki tlenu. Samoistnie jego poziom maleje. Zwykle jego poziom staje się bezpieczny po około 30 minutach. Wtedy do pomieszczenia wkraczają pracownicy i dokładnie wietrzą całe pomieszczenie. Ostatnim etapem ich pracy jest sprawdzenie stężenia ozonu w powietrzu. To jedna z procedur bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że mimo dokładnego wietrzenia nawet do kilku dni może unosić się specyficzny zapach (przypominający zapach po burzy). Po zmierzeniu poziomu stężenia ozonu, procedura ozonowania jest zakończona. Jak często trzeba powtarzać ozonowanie mieszkania? To wszystko zależy od sytuacji. Aby usunąć zapachy po remoncie, wystarczy jednorazowy zabieg. Jeśli natomiast chodzi o usuwanie swądu spalenizny, zabieg należy powtórzyć nawet kilkukrotnie. Dym tytoniowy usuwany jest po dwukrotnie przeprowadzonej sesji. Ile kosztuje ozonowanie? To zależy od wielkości pomieszczenia, a także problemu, jakiego dotyczy zabieg. Standardowe ceny ozonowania mieszkań wahają się jednak w granicach 200-400 zł.

Czy ozonowanie naprawdę jest skuteczne?

Ozonowanie jest obecnie uważane za jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania i dezynfekowania. W tym celu powinny być jednak spełnione określone warunki. Pierwszym z nich jest odpowiednio wysokie stężenie ozonu w określonym czasie. Kolejnym jest odpowiedni czas ozonowania, który wynika z wielkości pomieszczenia, jak i stopnia zanieczyszczenia. W zakresie dezynfekcji, czyli usuwania drobnoustrojów, skuteczność ozonowania określana jest na poziomie 99%. Warto jednak podkreślić, że ma ona charakter doraźny, czyli usuwa tylko bieżące zanieczyszczenia. Co to oznacza? Usuwa aktualne problemy, ale nie chroni przed ich nawrotem. W przypadku dezodoryzacji, czyli niwelowania brzydkich zapachów, przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia ich źródła. Następnie, jeśli to możliwe, trzeba je eliminować. Co prawda ozonowanie usunie zapach tytoniu, ale jeśli mieszkaniec domu wciąż pali, zapach wkrótce znowu się pojawi. W związku z tym warto zaprzestać palenia w domu. Podobnie sprawa wygląda z zapachem zwierząt przebywających w pomieszczeniu czy wilgocią. W każdym z tych przypadków kluczowe jest usunięcie przyczyny problemu. Dopiero w dalszej kolejności pozbycie się objawów, którym jest tutaj nieprzyjemny zapach. Dzięki temu problem nie będzie nawracał, a dalsze ozonowanie nie będzie konieczne. 

Podsumowując, ozonowanie to prosty zabieg, który jest usługą stosunkowo tanią. Trwa około kilku godzin, w czasie których pomieszczenie nie może być przez nikogo użytkowane. Zabieg działa doraźnie, czyli nie chroni przed powrotem problemu, aż do momentu usunięcia jego przyczyny.