Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni? Rolety okienne to produkt, który posiada większość z nas w swoich domach. Dają nam komfort intymności i swobody oraz pozwalają dostosować poziom nasłonecznienia wedle potrzeb. Naturalne światło wpadające do wnętrza pomieszczenia jest niezwykle przyjemne. Jednak co, jeśli silne letnie promienie słoneczne utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie podnoszą temperaturę w mieszkaniu?
Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju rolety, od markiz przez rolety zewnętrzne, żaluzje, a kończąc na okiennych roletach materiałowych, które są bardzo popularne. Praktyczne zastosowanie to nie jedyna zaleta rolet wewnętrznych, mogą one również stanowić element dekoracyjny i być wykończeniem stylowej aranżacji wnętrza naszego mieszkania. Utrzymanie w czystości rolet, szczególnie materiałowych jest nie lada wyzwaniem. Często ulegają zabrudzeniu, zbiera się na nich codzienny kurz i trzeba dokładnie je czyścić aby nie powstał na nich grzyb, pleśń lub nie pojawiły się inne szkodliwe drobnoustroje, które mogą nie tylko zniszczyć naszą roletę, ale również nasze zdrowie.
Rodzaje rolet materiałowych
Rolety materiałowe to jeden z najbardziej popularnych produktów wybieranych do zasłaniania okien. Swoją popularność zawdzięczają szerokimi możliwościami wyboru materiałów i rodzajów konstrukcji, dzięki czemu każdy indywidualnie może dopasować model do swoich potrzeb i wystroju pomieszczenia. Oto kilka rodzajów najpopularniejszych rolet materiałowych dostępnych na rynku:
- rolety rzymskie – rozwijanie i zwijanie tych rolet polega na pociągnięciu specjalnego sznurka lub żyłki, który powoduje odpowiednie ułożenie tkaniny i powstanie dekoracyjnej fali, często wzmacniane są fiszbinami, w celu ulepszenia ozdobnego efektu ułożenia tkaniny z której są zrobione. Ich montaż jest łatwy a konstrukcja odznacza się dużą prostotą. Cechują się łatwością w utrzymaniu, gdyż w celu wyczyszczenia wystarczy je zdemontować i wstawić do pralki a następnie odpowiednio rozwiesić do wyschnięcia;
- rolety dzień i noc – design tych rolet sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, składają się naprzemiennie z pasów zaciemniających i transparentnych, a ich zwijanie lub rozwijanie pozwala dostosować ilość światła wpadającego do wnętrza mieszkania;
- rolety plisowane – potocznie zwane plisami, jest to dość uniwersalny model, który można zamontować nawet gdy w mieszkaniu mamy okna umiejscowione na skosach ścian. Plisowany materiał zamocowany jest w szynach po bokach okna, a po złożeniu przyjmuje kształt harmonijki. Rolety plisowane zwijają się w obu kierunkach lub tylko do góry, możemy wybrać model, który bardziej nam odpowiada.
- rolety w kasecie – jest to roleta z prowadnicami umiejscowiona w specjalnej kasecie zamontowanej u szczytu okna. Takie rozwiązanie chroni roletę przed niepotrzebnym zbieraniem się kurzu i zabrudzeniom. Tkanina rozwija się prosto i jest stale naprężona, nawet podczas uchylania okna
Jak zatem wyczyścić rolety materiałowe z pleśni, aby ich nie uszkodzić?
Ciepła woda! Czyszczenie rolet materiałowych na mokro to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby nasze rolety były odświeżone. Czasem wystarczy tak naprawdę tylko przeciągnięcie wilgotną ściereczką z mikrofibry po plisach rolety lub po tkaninie w zależności od rodzaju rolety, którą posiadamy. Ścierka z mikrofibry jest delikatna i będziemy mieli pewność, że nie uszkodzi tkaniny z której zrobiona jest roleta. Jednak przed rozpoczęciem czyszczenia naszych rolet okiennych powinniśmy pamiętać aby dokładnie je wyczyścić z kurzu zanim zaczniemy wycierać je na mokro.
A co gdy pojawi się pleśń? W takiej sytuacji do ciepłej wody powinniśmy dodać mieszankę delikatnego proszku do prania oraz płynu do mycia naczyń. Dzięki takiemu roztworowi nasze rolety na oknach będą miały bardzo przyjemny zapach świeżego prania, który przy uchyleniu okna będzie roznosił się po mieszkaniu. Należy bardzo ostrożnie oczyszczać materiał, delikatnie za pomocą świeżej gąbki lub szczoteczki z niezbyt twardym włosiem pocierać miejsca, w których pojawiła się pleśń. Jeśli nie zależy nam na ładnym zapachu a jedynie na czystości i ekologii to do wody możemy dodać zwykłego kuchennego octu, którego używamy do gotowania (dodanie cytryny może złagodzić delikatnie jego ostry zapach). Niestety jeśli okaże się, że oba sposoby zawiodą należy użyć specjalistycznego preparatu do usuwania pleśni. Przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na skład i przetestować go na małej powierzchni aby nie uszkodzić lub odbarwić tkaniny naszej rolety.
Pamiętajmy, że po każdorazowym czyszczeniu rolet powinniśmy zostawić je rozwinięte do całkowitego wyschnięcia materiału. Szczególnie czyszcząc rolety kasetowe, należy pamiętać aby nie zwijać ich wilgotnych do osłonki. Kluczową kwestią jest jednak zapobieganie powstawaniu pleśni na roletach okiennych. Tak naprawdę już zwykłe regularne wietrzenie mieszkania może pomóc w zachowaniu czystości. W takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie wilgoć gromadzi się intensywniej oprócz wietrzenia, warto pomyśleć o zainwestowaniu w pochłaniacz wilgoci.