Jak załatwić dom opieki dla chorego? Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w Domu Opieki Społecznej (DPS) nigdy nie jest łatwe. Placówki funkcjonują w ramach usług państwowych, ale działają również prywatne domy dla seniorów. Warunki w obu tych placówkach mogą się zatem diametralnie różnić. Na potrzeby tego artykułu zastanowimy się w jaki sposób można umieścić starszą osobę w DPS. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie środki należy podjąć w tym celu?
Warunki umieszczenia osoby starszej w DPS
Osoby starsze trafiają zwykle do DPS-ów, gdy stają się niesamodzielne, a rodzina nie może im zapewnić odpowiedniej opieki. Umieszczenie ich tam wymaga jednak spełnienia określonych wymogów formalnych. Przede wszystkim należy złożyć w placówce pismo z prośbą o umieszczenie w niej chorego. Wniosek powinien być podpisany przez tę osobę i dostarczony przez nią osobiście lub przez wyznaczoną przez nią osobę. Wniosek należy złożyć do ośrodka dla osób starszych, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania chorego. W dalszej kolejności osoba ubiegająca się o miejsce w nim zobowiązana jest poddać się wymogom wskazanym przez pracownika ośrodka pomocy społecznej. Zwykle pracownik socjalny przeprowadza wywiad, zleca wykonanie badań lekarskich, a także prosi o dalsze uzupełnianie dokumentacji. Inne czynności administracyjne spoczywają na pracownikach socjalnych ośrodka pomocy społecznej, którzy współpracują bezpośrednio z osobą starającą się o przyjęcie albo jej rodziną.
Kolejno pracownik socjalny przekazuje dokumenty do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy placówki weryfikują dokumenty w oparciu o obowiązujące przepisy, posiadane fakty związane z możliwością uznania prośby zainteresowanej osoby. PCPR może współpracować w tym celu z innymi jednostkami, w tym: pomocą społeczną, centrami rodziny, opiekunami, rodziną czy specjalistami w danej dziedzinie. Ostatecznie także z sądem. W wyniku tego postępowania może zapaść decyzja odmowna lub o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej. Otrzymując skierowanie, osoba oczekuje w kolejce na przyjęcie do DPS. Istnieją także przeciwwskazania do umieszczenia w placówkach. Należą do nich: uzależnienie oraz zdiagnozowane choroby psychicznej. Takie osoby powinny się starać o miejsce w specjalistycznych DPS-ach. W terminie od przeniesienia do trzech miesięcy, mieszkaniec może przebywać w placówce bez stałego meldunku. Czas oczekiwania na przyjęcie jest zróżnicowany. Wolne miejsca tworzą się w sposób naturalny, co oznacza, że inne osoby rezygnują z pobytu, przenoszą się do innego miejsca lub umierają.
Jakie są warunki pobytu w DPS?
Każdy mieszkaniec jest zobowiązany opłacić swój pobyt. Jego koszt to 70% dochodu mieszkańca. Pozostałą część, która wynosi 30%, może przeznaczyć na dowolne wydatki. Zasady opłacania pobytu dotyczą wszystkich mieszkańców. Istnieje zasada, że wysokość wnoszonej opłaty nie może być jednak wyższa niż 200% najniższej emerytury. Zakres usług niematerialnych i materialnych wykonywany jest zgodnie z obowiązującym regulaminem. Drugie z nich związane są z zapewnieniem mieszkańcom podstawowych potrzeb związanych z: żywieniem, kąpaniem, sprzątaniem, praniem, ubraniem czy dostarczaniem dodatkowych zakupów na życzenie. Pracownicy są zobowiązani do zaspokajania wymienionych potrzeb non stop. Natomiast usługi niematerialne to między innymi: pomoc w kontakcie z lekarzem, zajęcia terapeutyczne, organizowanie rozrywki, kontakt z kulturą, muzyką, aktywizacja, wycieczki, organizowanie warunków dla zaspokajania potrzeb religijnych według wyznania mieszkańców. Ponadto DPS zajmuje się wykonywaniem usług specjalistycznych, które świadczone są przez lekarzy specjalistów, w tym: tworzenie indywidualnych planów opieki i aktywizacji, wolontariat, konsultacje socjologiczne, psychologiczne, geregopedagogiczne, rehabilitację medyczną.
Jak wygląda rzeczywistość w DPS-ach?
Choć wydawać by się mogło, że DPS to to oaza szczęścia dla osób chorych i starszych, w rzeczywistości placówki borykają się poważnymi problemami, które bezpośrednio wynikają z kondycji gospodarczej państwa. Co jest ich główną przyczyną? Przede wszystkim kłopoty finansowe, które wynikają z sytuacji budżetowej państwa, zarządzanych restrykcji finansowych, które uniemożliwiają dostosowanie oferty do potrzeb pacjentów. Dodatkowo problemy, które wynikają z niekorzystnych zastosowań prawnych związanych z mechanizmami finansowania DPS (np. dochody pozyskiwane z wpłat mieszkańców przeznaczone są również na potrzeby powiatu). Kolejnym problemem są opóźnienia w uiszczaniu dotacji budżetowej, która przekazywana jest za pośrednictwem powiatu i w wielu przypadkach nie dociera na czas. Kolejnym problemem są ograniczenia prawne. DPS nie może stać się placówką komercyjną, co znacznie ułatwiłoby zarządzanie i budżetowanie miejscem.
Podsumowując, dom opieki to instytucja, która gwarantuje opiekę nad osobą chorą. Aby umieścić w niej bliskiego członka rodziny, należy spełnić odpowiednie warunki formalne, przede wszystkim składając wniosek w odpowiednim oddziale pomocy społecznej.