Jakie prawa ma ochroniarz dyskoteki? Ochroniarz dyskoteki bądź innej lokalizacji ma bardzo odpowiedzialną pracę. W wielu sytuacjach musi szybko podjąć odpowiednią decyzję. Niejednokrotnie wydaje się nam, że pracownik ochrony nadużywa swoich praw wykonując czynności dość kontrowersyjne.
Czy rzeczywiście jest to prawda? Czym zajmuje się przeciętny ochroniarz? Jakie wymagania musi spełnić, aby móc wykonywać swój zawód? Jakie uprawnienia ma ochroniarz i kiedy mówimy o ich przekroczeniu? Jakie środki przymusu mogą zostać użyte przez pracownika ochrony? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym zajmuje się przeciętny ochroniarz?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym zajmuje się przeciętna agencja ochrony. Otóż zakres obowiązków pracowników jest dość szeroki i różni się w zależności od tego, w jakim miejscu się znajdują. Najczęściej jest to jednak stała bądź doraźna ochrona fizyczna, która polega na tym, że dozoruje się sygnały, które są przesyłane, przetwarzane i gromadzone przez specjalistyczne elektroniczne urządzenia, zwane systemami alarmowymi. Dodatkowo często konwojują rzeczy materialne o dużej wartości lub takie, które mogą okazać się niebezpieczne. Pracownik ochrony często także sam montuje elektroniczne urządzenia, konserwuje je i naprawia, jeśli zajdzie taka konieczność. Nieco inne zadania będzie miał ochroniarz pracujący w dyskotece lub w galerii handlowej. Musi on wówczas pilnować porządku, kontrolować zachowanie gości, jednocześnie reagować w przypadku nietypowych incydentów. Czasem zadania ochroniarzy stawiane są przez pracodawców – w zależności od indywidualnych preferencji.
Jakie wymagania musi spełniać ochroniarz?
Agencja ochrony mienia powinna mieć w swoich szeregach pracowników, którzy mają ukończone 18 lat. Muszą posiadać przynajmniej gimnazjalne wykształcenie (lub ukończoną szkołę podstawową, w zależności od systemu nauczania). Bardzo ważne jest także posiadanie nienagannej opinii, jak i również zdolność do czynności prawnych. Ochroniarz nie może być karany za przestępstwa, które zostały popełnione umyślnie. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych wygląda to nieco inaczej. Mogą oni rozpocząć swoją pracę wtedy, gdy zapoznają się ze wszelkimi procedurami, a także odbędą praktyczne szkolenia, czyli zostaną przyuczeni na swoim przyszłym stanowisku pracy. Jeśli firma ochroniarska zatrudnia kwalifikowanych pracowników, wówczas oznacza to, że spełniają warunki na niekwalifikowanego pracownika, a dodatkowo mają ukończone 21 lat. Warto wspomnieć o tym, że muszą mieć odpowiednie przygotowanie zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, o którym często się zapomina. Dobry ochroniarz wykwalifikowany jest wyszkolony pod względem strzeleckim. Musi także posiadać umiejętności z zakresu samoobrony, a także wykazywać znajomość przepisów, które związane są z wykonywaniem jego pracy. Czym powinien charakteryzować się świetny pracownik ochrony? Musi być zarówno spostrzegawczy, jak i mieć dobry refleks. W zdecydowanej większości przypadków nie obędzie się także bez odporności psychicznej.
Ochroniarz – jakie ma uprawnienia?
Polskie prawo określa, jakie prawa i uprawnienia posiada ochroniarz. Przede wszystkim jest on w stanie określić czy dana osoba może znajdować się na danym terenie. Ma prawo do wylegitymowania podejrzanej osoby, aby szybko ustalić jej tożsamość. Jeśli specjalista z zakresu ochrony stwierdzi, że osoba przebywająca na danym terenie nie ma do tego uprawnień, wówczas może wezwać do opuszczenia lokalizacji. Pracownicy ochrony mogą zatrzymać osoby, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia bądź zdrowia człowieka. Zatrzymana persona może zostać przekazana w ręce policji. Możliwe jest stosowanie środków przymusu bezpośredniego, o których piszemy w dalszej części artykułu. W skrajnych przypadkach ochroniarz może użyć broni palnej.
Pracownik ochrony- jakie środki przymusu mogą być przez niego użyte?
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jakich środków przymusu może użyć przeciętny pracownik ochrony. Otóż pierwszym z nich jest siła fizyczna. Ważne jest jednak, że ochroniarz nie ma prawa do tego, aby korzystać z technik ataku. Uderzenia możliwe są tylko wtedy, kiedy zagrożone jest życie bądź zdrowie specjalisty lub w sytuacjach, gdzie złoczyńca próbowałby uciec. Drugim środkiem przymusu są kajdanki. Mogą one być założone tylko i wyłącznie na ręce. Dodatkowo osoba, która jest skuta, nie może zostać porażona paralizatorem. Ochroniarz może nosić przy sobie pałkę służbową, która służy jedynie do obezwładnienia. Możliwe jest wykorzystanie psa służbowego, a także w skrajnych przypadkach- broni palnej. Warto wspomnieć o ręcznych miotaczach substancji, które są w stanie obezwładnić. Może to być przykładowo gaz pieprzowy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że może on zostać użyty w sytuacji, gdy ochroniarz nie zastosował środków takich jak chociażby kajdanki. Narzędzia te mogą być wykorzystane do sprzeciwienia się bez użycia siły fizycznej.