Kto może zostać podologiem? Zawód podologa jeszcze do niedawna nie był w Polsce zbyt popularny. Niektórzy uważali, że jest to lekarz, inni w ogóle nie znali takiej specjalizacji. Dziś jednak coraz więcej osób korzysta z usług wykwalifikowanych podologów. Kto może nim zostać? Jakie warunki trzeba spełnić?
Podolog – zawód nieregulowany
Zawód podologa póki co nie doczekał się uregulowań prawnych. W praktyce oznacza to, że może wykonywać go każdy. Niemniej jednak w tym fachu wymagane jest posiadanie pewnych kwalifikacji, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialność karną. Pamiętajmy, że podolog zajmuje się schorzenia stóp, ich diagnozowaniem oraz leczeniem. Jego zadaniem jest nie tylko niesienie pomocy pacjentom – przede wszystkim nie może im on zaszkodzić. Dlatego też od podologów wymaga się ukończenia studiów wyższych, najlepiej medycznych. Coraz częściej podologami zostają też osoby z wykształceniem wyższym kosmetycznym, a więc ukończonymi studiami na kierunku kosmetologia. Sam dyplom to jednak nie wszystko – bardzo istotne jest bowiem ciągłe pogłębianie swojej wiedzy. W tym celu podolodzy uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach przygotowujących do zawodu. Niektóre dedykowane są osobom początkującym, inne zaś tym, które posiadają już pewną wiedzę w tym zakresie. Podolog, który chciałby otworzyć własny salon, musi dodatkowo posiadać umiejętności z zakresu zarządzania firmą.
Kto może zostać podologiem?

W Polsce podologami najczęściej zostają kosmetolodzy bądź fizjoterapeuci. Czasami tej specjalizacji podejmują się również osoby bez wykształcenia wyższego, na przykład stylistki paznokci. Niemniej jednak wykwalifikowany podolog musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko z zakresu preparatów medycznych czy leczniczych, lecz również całej anatomii stopy, a nawet anatomii człowieka. Znacznie ułatwia to postawienie dobrej diagnozy, a także wdrożenie odpowiednich metod terapeutycznych. Warto pamiętać, że podolog, który zauważy jakiekolwiek większe nieprawidłowości, ma obowiązek skierować pacjenta do lekarza. Nie ma on bowiem uprawnień do diagnozowania poważniejszych chorób. Jakie cechy powinien mieć dobry podolog? Przede wszystkim musi być to osoba otwarta, która cierpliwie wysłucha wszelkich objawów i dylematów pacjenta. W tej pracy bardzo ważne jest interdyscyplinarne podejście, a więc i umiejętność logicznego myślenia czy kojarzenia faktów. Podolodzy muszą wykazywać się empatią, a także cierpliwością. Ważne, aby potrafili oni rozmawiać z pacjentem, wyjaśniając mu wszelkie kwestie związane z diagnostyką oraz leczeniem. Choć wydaje się to oczywiste, podolog nie może bać się widoku krwi czy innych wydzielin. Musi być osobą pedantyczną, która dużą wagę przywiązuje do kwestii higieny i dezynfekcji. Dobry podolog to osoba, która ciągle się kształci, zdobywając nową wiedzę, będąc też na bieżąco z obowiązującymi w branży trendami.
Podolog – lekarz czy kosmetyczka?
Zawód podologa często bywa mylony z zawodem lekarza bądź kosmetyczki. W rzeczywistości podolog jest kimś pomiędzy jednym, a drugim specjalistą. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp, lecz nie ma uprawnień na przykład do pobierania materiałów do badań. Z drugiej strony, efektem jego pracy mają być estetycznie prezentujące się stopy. Podolog musi zwracać uwagę głównie na medyczne aspekty swojej pracy – osoby, które nie czują się najlepiej w tej tematyce, z pewnością nie powinny rozwijać się w kierunku podologii. Kwestie związane z kosmetologią czy kosmetyką są istotne z punktu widzenia samego pacjenta, jednak podstawowym zadaniem podologa jest poradzenie sobie z przyczyną problemu. Możemy więc stwierdzić, że dobry podolog musi wykazywać zainteresowanie medycyną. Dotyczy to nie tylko samej anatomii stóp, lecz również składu preparatów leczniczych czy kosmetycznych. Należy je bowiem dobierać uważnie, mając na uwadze dobro pacjenta i ewentualne przeciwwskazania, na przykład uczulenie na konkretne składniki.
Czy warto zostać podologiem?
Coraz więcej osób, prowadzących salony kosmetyczne czy gabinety fizjoterapeutyczne decyduje się na specjalizację z zakresu podologii. Zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów rośnie z roku na rok – pacjenci coraz częściej wiedzą, do kogo udać się z konkretnym problemem, związanym ze stopami. Szukają pomocy u wykwalifikowanych osób, posiadających dużą wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Jednocześnie musimy pamiętać, że praca w zawodzie podologa wymaga ciągłego doskonalenia posiadanych umiejętności. Dzisiejsze trendy za kilka lat mogą być już całkowicie nieaktualne, dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie swoich kompetencji zawodowych. Pracę jako podolog można podjąć w specjalistycznych salonach, istnieje też możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Drugie rozwiązanie jest jednak dobre wyłącznie dla osób, które posiadają już pewną praktykę i są pewne własnych umiejętności. W tym zawodzie dobro pacjenta jest na pierwszym miejscu, zatem nie można podejmować działań, które mogłyby mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić.