Operacje kręgosłupa w dzisiejszych czasach – co warto wiedzieć? Niejedna osoba każdego dnia odczuwa dyskomfort związany z bólem pleców. Często przyczyną są niestety problemy z kręgosłupem. W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Na początku często leczymy się za pomocą leków przeciwbólowych. Następnie do akcji wkracza specjalista, który wdraża zaawansowane leczenie lekami bądź też kieruje nas do fizjoterapeuty. Niestety, ale w niektórych przypadkach nawet fizjoterapeuta nie jest w stanie wyeliminować bólu pleców, przez co konieczna będzie operacja kręgosłupa. Niezależnie od tego, z jakiego powodu ma się ona odbyć, warto zaczerpnąć na ten temat kilka najważniejszych informacji.
Boisz się operacji kręgosłupa? – bez obaw!
Niegdyś wszelkiego rodzaju zabiegi na kręgosłup były kojarzone z bólem, z którym musiał zmagać się pacjent. Na szczęście obecnie wszelkie rodzaju operacje na kręgosłup wykonuje się już z wykorzystaniem nowoczesnych metod chirurgicznych. Najczęściej są one całkowicie bardziej inwazyjne, aniżeli zwykła operacja. Ponadto teraźniejsze zabiegi często nie pozostawiają nawet żadnego śladu na ciele, a często potrafią poradzić sobie z problemem, który wywoływał u nas ból.
W wielu przypadkach zabieg operacyjny jest o wiele lepszym wyjściem, aniżeli długotrwała farmakologia, która może wyrządzić negatywne skutki w organizmie. Należy jednak pamiętać, że operacja kręgosłupa często nie jest magicznym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy mogli kolejny raz powielać negatywne zachowania, które doprowadziły do problemów z plecami. Warto połączyć zabieg na kręgosłup z wprowadzeniem pozytywnych nawyków, a więc powinniśmy ograniczyć długie siedzenie, a wprowadzić więcej aktywności fizycznej w nasze życie. Oczywiście wszystko powinno być skonsultowane ze specjalistą oraz dobrane wedle indywidualnej sytuacji.
W jakiego typu przypadkach operacja kręgosłupa będzie konieczna?
Niektóre osoby, pomimo niepokojących objawów, wolą kontynuować przyjmowanie leków przeciwbólowych, a także co jakiś czas próbują leczyć się z pomocą innego fizjoterapeuty. Wynika to najczęściej z obawy przez zabiegiem chirurgicznym bądź też z nadziei, że sytuacja ulegnie poprawie dzięki doraźnym środkom.
Niestety, ale w niektórych przypadkach operacja na kręgosłup może okazać się jedynym wyjściem. Spośród najbardziej popularnych dolegliwości związanych z kręgosłupem, dotyczy to osób, które borykają się z wypukliną kręgosłupa. Jest to tzw. wysunięcie dysku, a więc krążka, który znajduje się między kręgami, co z kolei skutkuje uciskiem na rdzeń kręgowy bądź korzenie nerwowe. Takie działanie powoduje oczywiście negatywne skutki, które dana osoba odczuwa przede wszystkim pod postacią regularnego oraz uciążliwego bólu. Równie często operacja kręgosłupa jest wymagana u osób, które mają zdiagnozowaną chorobę nowotworową bądź też u osób, które borykają się z występującymi powikłaniami z powodu osteoporozy.
Na szczęście pacjenci za pomocą zabiegu chirurgicznego mogą zostać wyleczeni w szybkim tempie. Ryzyko zabiegu jest obecnie stosunkowo bardzo niskie, ponieważ w ramach operacji kręgosłupa wykorzystuje się najnowocześniejsze metody o wysokiej skuteczności.
Rodzaje możliwych zabiegów chirurgicznych na kręgosłup
Na świecie każdego roku dochodzi do bardzo wielu operacji kręgosłupa. W ramach wszystkich zabiegów możemy wyróżnić te, które z reguły wykonuje się najczęściej. Są to m.in.:
- wertebroplastyka – zabieg określany również mianem cementowania kręgosłupa. Wykonuje się go w ramach leczenia osteoporozy, gdy inne metody leczenia nie przynoszą skutku, a uciążliwe dolegliwości utrzymują się przez co najmniej kilka tygodni. Tego typu operacje stosuje się również w przypadku leczenia schorzeń nowotworowych oraz w przypadku konieczności usunięcia naczyniaków.
- nukleoplastyka – w przypadku wystąpienia dyskopatii lędźwiowej, najczęściej stosuje się właśnie ten zabieg wykonywany techniką coblation. Taką operacje wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent odczuwa ból w odcinku lędźwiowym od minimum 6 miesięcy. Operacja kręgosłupa przeprowadzona w ten sposób trwa zazwyczaj około 40 minut, a pacjent może opuścić gabinet medyczny już po kilku godzinach i może spokojnie wrócić do domu.
- kyfoplastyka balonowa – jest to zabieg wykonywany pod pełną kontrolą ze strony RTG. Wykonuje się go w warunkach szpitalnych bądź też laboratoryjnych, a stosuje się go w ramach wystąpienia złamań z powodu osteoporozy bądź z powodu choroby nowotworowej. Taką operację kręgosłupa wykonuje się, gdy trzon kręgu jest tuż po świeżym złamaniu, co powinno zostać potwierdzone poprzez rezonans magnetyczny.
- mikrodiscektomia – zabieg ten stosowany jest w przypadku wystąpienia przepukliny kręgosłupa. Pomimo wielu podobieństw do wypukliny, znaczącą różnicą jest miejsce oraz stopień uciskania. Pacjent odczuwa znaczący ból z powodu ucisku na worek oponowy, a schorzenie samo w sobie jest znacznie trudniejsze w leczeniu, aniżeli wypuklina.
Powyżej wymienione zostały jedne z najbardziej popularnych zabiegów na kręgosłup, jednak oczywiście można wyróżnić jeszcze wiele innych popularnych zabiegów, jak chociażby metoda dyskoliozy ozonowej.
Konsultacji do artykułu udzielili specjaliści serwisu informacyjnego www.ceig.pl