Psychoterapia – pomoc umysłowi: dziś coraz więcej osób ma problemy emocjonalne, emocjonalne i nie radzi sobie z problemami dnia codziennego. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, nie mając czasu, problemy w pracy iw domu odbierające sens życia, był wiecznie zmęczony, smutny i bez energii. Coraz więcej osób cierpi na depresję i szuka profesjonalnej pomocy. Jednym ze sposobów, który może pomóc w przywróceniu chęci do życia jest psychoterapia.
Kiedyś było to postrzegane jako wstydliwe, a dziś coraz więcej osób przyznaje, że korzysta z pomocy terapeuty. To żaden powód do wstydu, wręcz przeciwnie. Psychoterapia może pomóc Ci nauczyć się funkcjonować i cieszyć życiem. Dzięki niemu możesz nauczyć się rozwiązywać problemy i poznać przyczyny swojego zachowania. Psychoterapia może pomóc w trudnych sytuacjach życiowych, a także przyczynić się do rozwoju osobistego.
Psychoterapia – kluczowe trendy
Psychoterapię prowadzi osoba posiadająca tytuł magistra (zazwyczaj psychologia), która posiada odpowiednie przeszkolenie oraz certyfikat uprawniający ją do pracy w zawodzie. Specjaliści mogą pomóc w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia odżywiania i lęki. Psychoterapię można prowadzić indywidualnie lub grupowo, w różnych nurtach, w których dany psychoterapeuta się wyróżnia. Najbardziej znane to:
- Trendy psychodynamiczne – Leczenie oparte na założeniu, że mechanizmy i emocje, których pacjent nie jest w pełni świadomy, mają istotny wpływ na problem. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od potrzeb. Sięga głęboko w przeszłość, która może być źródłem obecnych problemów. To jest długoterminowe.
- Terapia poznawczo-behawioralna – W początkowej fazie celem leczenia jest pomoc w rozwiązaniu bieżących problemów pacjenta, czyli nauczenie pacjenta jak rozwiązywać problemy, aby nie powtórzyły się one w przyszłości. Terapia koncentruje się na domenie poznawczej, czyli sposobie myślenia, oraz behawioralnej, czyli wprowadzaniu zmian w zachowaniu. Leczenie tej tendencji, które zwykle obejmuje kilkanaście sesji, jest zalecane w przypadku depresji, bulimii i zespołu stresu pourazowego.
- Tendencja humanistyczno-egzystencjalna – Podejście to opiera się na założeniu, że pacjent to osoba zmagająca się z problemem, a nie pacjent. Terapia może pomóc w zaburzeniach związanych z niską samooceną, problemami w relacjach społecznych.
- Tendencje systemowe – Załóżmy, że każdy jest elementem jakiegoś systemu, że każdy jest uwikłany we współzależność. Podejście systemowe sprawdza się w terapii rodzin i par.
- Trendy psychoanalityczne – Odnosi się do terapii długoterminowej postulowanej przez Z. Freuda. Sięga głęboko w nieświadomość i przeszłość pacjenta, w jego doświadczenie. Terapia polega na poznaniu siebie, swojego zachowania i dotarciu do źródła problemu. Może utrzymywać się przez kilka lat przy 1-2 zabiegach tygodniowo
- Terapia Gestalt – Załóż, że każdy dąży do osiągnięcia i utrzymania harmonii. Omówiono bieżące trudności dnia codziennego. Zapewnij pacjentom testy i zadania do wykonania w domu, aby przyspieszyć osiągnięcie równowagi.
- Trend Composite – Ten trend łączy w sobie różne elementy trendów psychoterapeutycznych. Zakłada, że człowiek jest złożonym stworzeniem, które nie może polegać tylko na jednej metodzie.
Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Osoby, które spotykają się z terapeutą po raz pierwszy, często czują się zestresowane, nie wiedząc, co ich czeka, o co zapyta specjalista, i obawiają się, że będą musiały porozmawiać o swoich problemach. Nie da się definitywnie powiedzieć, jak będzie wyglądać pierwsza sesja, ponieważ zależy to od osobowości terapeuty i pacjenta. W niektórych przypadkach pacjent zaczyna mówić o sobie, swoich problemach, czasami milczy, nie wiedząc, co powiedzieć. W tym przypadku terapeuta zadaje pytania, aby ustalić, jaki jest główny problem pacjenta.
Terapeuta na pewno zapyta o powód wizyty, aktualne problemy, rodzinę czy partnerstwo. Z pewnością zapyta, czy pacjent jest leczony przez psychiatrę, czy przyjmuje leki. Na pierwszym spotkaniu specjalista powinien omówić dotychczasowy przebieg swojej pracy, poinformować o kosztach i przewidywanym czasie trwania leczenia. Pacjenci mają prawo zapytać terapeutów o swoje wykształcenie, kursy i referencje. Pierwsze dwa, trzy spotkania to zapoznanie się z pacjentem i jego oczekiwaniami przed rozpoczęciem właściwego leczenia.
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
W każdym mieście jest wiele gabinetów psychoterapii, jednak wybór odpowiedniego specjalisty nie jest łatwy. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze osoby do leczenia? Najważniejsze są odpowiednie kwalifikacje. Terapeuci powinni być odpowiednio wykształceni i posiadać certyfikat psychoterapii wydany przez PTP. Miał skończyć czteroletnią szkołę i przygotować się do terapii. Dzięki temu masz pewność, że terapeuta pracuje zgodnie z obowiązującymi normami i ma doświadczenie w pracy z pacjentami.
Ważne jest, aby terapeuta stosował superwizję, czyli regularne spotkania z superwizorem, podczas których omawia trudności, wątpliwości i dokonuje przeglądu swojej pracy. Oprócz edukacji ważne jest również zrobienie pierwszego wrażenia. Ważne jest, aby mieć ze sobą dobry kontakt. Jeśli po 2-3 sesjach rozmowa nie przyniesie rezultatu, a pacjent w trakcie leczenia źle się czuje, może warto rozważyć zmianę terapeuty. Płeć też ma znaczenie. Często pacjenci rozmawiają lepiej z terapeutami tej samej płci.
Szukając eksperta dla siebie warto poszukać opinii w internecie lub zapytać znajomego. Oczywiście to, że terapeuta pracuje dla jednej osoby, nie gwarantuje, że zadziała to również dla innej. Najważniejsze to nie rezygnować z leczenia, tylko znaleźć specjalistę, który może pomóc.