Ścieżka kariery radcy prawnego

Ścieżka kariery radcy prawnego

Ścieżka kariery radcy prawnego – pomimo przesycenia rynku usług prawniczych w Polsce, wciąż sporo osób decyduje się studiować prawo. Po tych studiach jedną z możliwych dróg jest zostanie radcą prawnym. Jak wygląda ścieżka kariery radcy prawnego i na jakie benefity można liczyć?

Pięcioletnie, ciężkie studia

Pierwszym krokiem do zostania radcą prawnym jest podjęcie pięcioletnich, jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo. Bez względu na to, co chcemy później robić, każdego studenta obowiązuje ten sam program nauczania. Nie są to bowiem studia, na których można wybrać specjalizację – tego dokonuje się po zakończeniu nauki akademickiej. Niestety, prawo do łatwych kierunków nie należy. Pomimo, iż obecnie można studiować je także na prywatnych uczelniach, uzyskanie dyplomu absolwenta prawa wymaga niemałego wysiłku. Student musi przede wszystkim rozumieć, jak działa prawo od środka. Poznaje więc wszelkiego rodzaju procedury i przepisy, których w polskich ustawodawstwie jest bardzo dużo. Studia prawnicze są dosyć ogólnym kierunkiem – nie ukierunkowują na żadną konkretną dziedzinę prawa, dlatego też sporo osób rezygnuje z nich w trakcie trwania roku akademickiego – jest to po prostu ciężki, wymagający i bardzo ogólny kierunek. Aby uzyskać dyplom, student zobowiązany jest napisać pracę dyplomową na dowolnie wybrany z promotorem temat. Ukończenie studiów daje przepustkę do dalszej kariery prawniczej, lecz w gruncie rzeczy jest dopiero początkiem trudnej drogi.

Aplikacja

Po ukończeniu studiów absolwent prawa może zdecydować się na jedną z kilku aplikacji. Do wyboru jest między innymi aplikacja radcowska, po której otrzymuje się tytuł radcy prawnego. Niestety, wejście na aplikację nie jest możliwe dla każdego. Obowiązkowe jest uzyskanie takiego wyniku testu na aplikację, który dopuści kandydata do odbywania jej. Na dzień dzisiejszy trzeba napisać test składający się ze 150 pytań zamkniętych. Do odbywania aplikacji uprawnia wynik na poziomie 100 punktów bądź wyższy. Pozytywne zaliczenie testu to nie jedyny wymóg, jaki musi spełnić kandydat na radcę prawnego. Przede wszystkim musi on posiadać patrona, czyli kogoś na kształt opiekuna. Jest to osoba, od której po pierwsze pobiera się naukę, po drugie zaś patron sprawdza naszą wiedzę i umiejętności praktyczne. Poza standardową pracą w kancelarii aplikant zobowiązany jest uczęszczać na zajęcia, które odbywają się raz w tygodniu w większych miastach w Polsce. Każdy semestr kończy się czymś w rodzaju sesji – aplikanci zobowiązani są zaliczyć przedmioty, na które uczęszczali przez cały semestr. Dodatkowo w trakcie trwania roku wiedza aplikantów również może być sprawdzana, dlatego wymaga się od nich bieżącej nauki i stałego przygotowania do zajęć. Aplikacja radcowska trwa trzy pełne lata. Po niej następuje egzamin zawodowy, który składa się z kilku części. Egzamin ten nie jest prosty, jednak doświadczonemu prawnikowi nie powinien on sprawić większego problemu. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu aplikant otrzymuje tytuł radcy prawnego czyli coś, na co czekał 8 lat.

Sprawdź koniecznie:

Możliwości zawodowe

Radcy prawni, ze względu na częste zmiany w prawie, muszą być na bieżąco z przepisami. Dodatkowo muszą oni śledzić zapadające wyroki i – nawet światowe – orzecznictwo. Nie jest zatem tak, że ukończenie aplikacji oznacza dla radcy prawnego koniec nauki. Jest to zawód, w którym trzeba uczyć się przez cały okres aktywności zawodowej. Jakie możliwości na rynku pracy mają radcy prawni? Przede wszystkim mogą oni prowadzić własną działalność gospodarczą. Na początek jednak może być im trudno pozyskać klienta, gdyż nie są jeszcze rozpoznawalni na rynku. Niestety, obecnie mamy do czynienia z przesyceniem rynku usług prawnych w Polsce. Ciężko więc prowadzić działalność, gdy w okolicy znajduje się mnóstwo kancelarii adwokackich i radcowskich. Rozwiązaniem jest wejście w spółkę z innymi radcami prawnymi bądź adwokatami, którzy działają na rynku nieco dłużej. Minusem jest fakt, że trzeba dzielić się z nimi wypracowanym zyskiem, jednak czasami jest to lepsze wyjście, niż prowadzenie działalności w pojedynkę.

A może etat?

Radca prawny, w przeciwieństwie do adwokata, może nawiązać stosunek pracy. Możliwe jest zatem poszukiwanie ofert pracy na etacie. Większe firmy, w tym korporacje, często poszukują radców prawnych, a nawet aplikantów radcowskich. Zwykle radca prawny może liczyć na wysokie wynagrodzenie, jednak na początku kariery może zdarzyć się, że będzie musiał zadowolić się niższą kwotą. Wszystko zależy od tego, jak duża akurat będzie konkurencja w ubieganiu się o konkretne stanowisko. Etat dla radcy prawnego oznacza przede wszystkim pewnego rodzaju stabilizację – własna działalność to ciągła walka o klienta i niestety, o przetrwanie na rynku. Tymczasem na etacie prawnik otrzymuje stałą pensję i może być w miarę pewien swojej przyszłości zawodowej. Dodatkowo radca prawny korzysta z takich benefitów jak płatny urlop czy dostęp do różnego rodzaju programów pracowniczych, takich jak programy emerytalne czy pakiet medyczny. Z czasem dobry radca prawny może z powodzeniem ubiegać się również o podwyżkę.