Serwery: najpopularniejsze typy, koszty i zastosowanie

Serwery: najpopularniejsze typy, koszty i zastosowanie

Serwery: najpopularniejsze typy, koszty i zastosowanie – serwery znacząco zyskały na popularności wraz z dynamicznym rozwojem sieci internet w latach 90 XX wieku. Wiele firm zdecydowało się na wykorzystanie swoich komputerów PC do celów hostowania i udostępniania treści innym użytkownikom sieci. I choć wciąż można podjąć taką praktykę zza swojego biurka, to opłacalne okazuje się wybranie płatnych serwerów w odrębnej lokalizacji. Sprawdź jak działają te urządzenia, do czego są przeznaczone, ile kosztują oraz jakie jest ich typowe zastosowanie.

Do czego służą serwery?

Serwery sieciowe to urządzenia, które swoją budową przypominają komputery stacjonarne. Pozwalają one innym użytkownikom sieci na sprawne połączenie się, wykorzystanie lub pobranie przesłanych przez serwer zasobów. Serwer oferuje przestrzeń dyskową, moc obliczeniową, a także dedykowane oprogramowanie. Różnica leży w pełnionej roli. Serwer jest z reguły wykorzystywany do udostępniania oprogramowania i dzielenia zasobów, które to mogą być wykorzystane na dziesiątki sposobów. Największa liczba serwerów służy do udostępniania aplikacji, stron internetowych i poczty mail. Strona, którą właśnie przeglądasz jest umieszczona na serwerach określanych jako www oraz http. W procesie tym wykorzystywany jest również serwer bazodanowy i kilka innych mniejszych (np. FTP, DNS) umożliwiających wykorzystanie usług niezbędnych do funkcjonowania w sieci. Wszystkie z nich muszą działać przez cały czas. Gdy któryś z nich ulegnie awarii, udostępniane pliki czy usługa przestaną być dostępne dla odbierających.

Najpopularniejsze rodzaje serwerów

Serwery: najpopularniejsze typy, koszty i zastosowanie
Serwery: najpopularniejsze typy, koszty i zastosowanie

Na początku warto podkreślić, że duża część serwerów podlega tzw. współdzieleniu. Innymi słowy, chodzi o taką praktykę, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów. Przykładowo, z tych samych serwerów DNS może korzystać kilkaset tysięcy witryn jednocześnie. Tak samo, duża liczba kont e-mail może istnieć w obrębie jednego serwera. Na jednym serwerze www może znaleźć się nieskończona liczba stron internetowych, a wszystko jest tak naprawdę zależne od dostępnych zasobów w postaci dysku, pamięci RAM czy procesora.

Poza wspomnianymi serwerami współdzielonymi, w internecie mamy do czynienia z serwerami dedykowanymi. To takie rozwiązanie, które jest bezkompromisowo dostępne w całości dla osoby wynajmującej. Te najczęściej umieszczane są w specjalnej szafie, a brak konieczności współdzielenia zasobów, oznacza większe bezpieczeństwo i kontrolę. W szafie serwerowej może znaleźć się kilka serwerów, które zapewnią wydajność niespotykaną np. w przypadku zwykłego hostingu.

Warto zwrócić uwagę na serwery aplikacji. Tradycyjny serwer www korzystający np. z Apache czy Nginx nie pozwoli nam na udostępnianie swojej aplikacji. Współczesna technologia często wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Do najpopularniejszych przypadków można zaliczyć framework .net, Java w wersji enterprise oraz aplikacje stworzone we frameworkach PHP. Serwery aplikacji idą w parze zarówno z usługami w chmurze, jak i z tymi działającymi lokalnie.

Jak komputery łączą się z serwerami?

Serwery internetowe działają na podobnej zasadzie do tych umiejscowionych lokalnie. Dzieje się to jednak na znacznie większą skalę i w praktyce daje większe możliwości. Z takim serwerem możemy połączyć się przy użyciu nazwy domeny (np. xyz.pl), który przez serwery DNS jest rozumiany jako statyczny adres IP. Dla człowieka jest nadal widoczna czytelna nazwa domeny składająca się z liter, kropek, myślników i cyfr.

Aby mogło dojść do połączenia serwera z innym urządzeniem muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim serwer musi być odpowiednio skonfigurowany, co można zrobić poprzez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania. To najczęściej płatne serwery zawierają domyślnie, a o jego doborze decydujemy w trakcie realizacji zamówienia. W trakcie łączenia się z serwerem, zachodzą podobne procesy, co przy połączeniu się dowolnego urządzenia z siecią.

Hosting a serwer – istotne rozróżnienie

Serwer to ogólne pojęcie, pod którym kryje się tak naprawdę bardzo dużo rzeczy. Serwery mogą bowiem służyć do udostępnienia gry pomiędzy graczami, łączenia się ze sobą w celu zmiany adresu IP (proxy), łączenia się przez wybrany protokół FTP czy wykorzystywania określonego systemu nazw domen (DNS). Warto doprecyzować swoje słowa i mówić np. o serwerze www, serwerze plików czy serwerze aplikacji.

Hosting jest bardziej precyzyjnym określeniem, które znaczy mniej więcej tyle co wydzielona przestrzeń na serwerze www, umożliwiająca udostępnianie plików w sieci www. Związane są z tym pewne ograniczenia takie jak mniejsza przepustowość, ograniczona przestrzeń dyskowa czy konieczność współdzielenia zasobów z innymi. Hosting wyższej jakości umożliwi korzystanie z dedykowanego adresu IP, a także prywatnej przestrzeni, która nie będzie podlegała obciążeniu przez inne osoby.

Najmniej popularnym rozwiązaniem jest serwer w swoim domu, którego podstawę stanowi własny komputer. Taka praktyka traci na popularności z kilku względów: w internecie hosting www można otrzymać za darmo, udostępnianie własnego adresu IP naraża nas na ataki, a łącze domowe jest wystawione na niepotrzebne obciążenia.