W jaki sposób rozpoznać sitodruk? Sitodruk pomimo tego, że został wynaleziony stosunkowo dawno temu, to nadal jest to jedna z najpopularniejszych metod, dzięki której możliwe jest nanoszenie druków na koszulki. Czym dokładnie jest sitodruk? Jakie może mieć zastosowanie? Które zalety i wady należy wyróżnić? W jaki sposób skutecznie rozpoznać sitodruk? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Sitodruk – co to jest?
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie sitodruku, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna technika, której najważniejszym elementem jest sito. Jest to skuteczny sposób drukowania na dużych płaszczyznach. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń co do wzorów- bez większych problemów możemy przenosić je na dowolną tkaninę bądź materiał drukarski. Siatki, które wykorzystywane są podczas druku, charakteryzują się oczkami o dość małej średnicy, w konsekwencji farba jest przepuszczana precyzyjnie, a wszelkie odbitki wyróżniają się spośród pozostałych ponadprzeciętną jakością.
Sitodruk to w praktyce nałożenie siatki w taki sposób, aby zakryć miejsca, które mają być niezadrukowane. Dzięki temu farba przenika tylko i wyłącznie przez niezakryte części, a następnie tworzy odbitkę. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym otwory zostaną zablokowane. Dużo jednak w tym przypadku zależy od tego, jaki mamy rodzaj farby, a także od materiału, na którym to powstanie odbitka. Najczęściej mamy jednak do czynienia ze światłoczułą emulsją.
Zastosowanie sitodruku na tkaninach
Zastanawiasz się, jakie zastosowanie sitodruk ma na tkaninie? Otóż jest to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane jest w przypadku dużych powierzchni. Jednak coraz więcej osób decyduje się na tę technikę wtedy, gdy tkaniny są znacznie mniejsze. Co ciekawe, różnorodne wzory są także nanoszone na plastik, kartony, folię, papiery, drewno czy też metal. Sitodruk charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością. Dzięki temu procesowi możliwe jest utworzenie jednolitej całości, która będzie posiadać jedynie najwyższej jakości barwy. Ubranie jest odporne zarówno na pranie, ścieranie, jak i na promienie słoneczne. Sitodruk wykorzystywany jest nawet w mikroelektronice, aby tworzyć układy scalone.
Wady i zalety sitodruku
Dlaczego sitodruk jest godny uwagi? Przede wszystkim charakteryzuje się tym, że ma szerokie zastosowanie. Jest to technika wyróżniająca się dużą uniwersalnością. Możliwe jest jej stosowanie na różnych materiałach, które często znacznie różnią się od siebie. Dodatkowo sitodruk na tkaninie znany jest ze swojej niesamowitej trwałości. Stosowane farby są bardzo wytrzymałe. Oprócz tego, że są odporne na wilgoć i promieniowanie UV, to dodatkowo tego typu odzież może być bez żadnych obaw prana. Kolejną ogromną zaletą jest możliwość uzyskania nasyconych i ciekawie prezentujących się barw. Jest to możliwe ze względu na zastosowanie dużej ilości farb. Nie w sposób zapomnieć, że jest to jedna z najtańszych technik na rynku, dlatego jest godna uwagi.
Nie ma jednak rozwiązań idealnych, podobnie jest również i w tym przypadku. Przede wszystkim należy liczyć się z wysokim kosztem wejścia- jest to spowodowane koniecznością przygotowania stosunkowo drogich matryc. Dodatkowo każdy kolor oznacza przygotowanie osobnych matryc, a to z kolei powoduje, że ilość kolorów jest ograniczona. Z sitodruku najczęściej korzystają osoby, kiedy posiadają duże nakłady. Dlaczego? Im więcej mamy produktów do druku, tym mniej zapłacimy za pojedynczy egzemplarz. Jedną z wad jest także brak możliwości wykonania próbnego druku.
Jak rozpoznać sitodruk?
Proces sitodruku nie należy do najbardziej skomplikowanych i stosunkowo łatwo jest go rozpoznać. Wydruk tworzony jest przez przetłaczane farby na podłoże. Tego typy maszyny umożliwiają również drukowanie w przypadku zakrzywionych powierzchni, co z pewnością jest godne uwagi. W jaki sposób wygląda sitodruk w praktyce? Otóż korzystając z płaskiej maszyny, farba rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki, a także przeciskana jest przez oczka. Na końcu trafia bezpośrednio na docelowy materiał. Nie zapominajmy o tym, że prędkość przesuwania się sita, a także prędkość obracanego przedmiotu powinny być zbliżone. Dzięki temu dany projekt zostanie przeniesiony na materiał w sposób dokładny. Nowoczesne maszyny korzystają ze specjalnych serwonapędów.
Koszulki z nadrukiem sitowym – jak o nie dbać?
Jeśli zależy nam na możliwie najdłuższej żywotności, powinniśmy unikać prania w wysokich temperaturach. Dodatkowo nie warto stosować silnych detergentów, bowiem mogą one wejść w reakcję z farbami. Odzież powinna być prana na lewej stronie, w konsekwencji unikniemy sytuacji, w której nadruk będzie się ścierał. Podczas prasowania koszulek nie prasujmy nadruku, bowiem ogromna temperatura źle wpływa dany element. Nie w sposób zapomnieć o prawidłowym przechowywaniu odzieży- staranne układanie bądź zwijanie to w tym przypadku klucz do sukcesu.